MICHAL HESS: Republikanische Wehr aneb sudetští Němci, kteří přísahali věrnost Československu
Když se v roce 1933 dostali v Německu k moci nacisté v čele s vůdcem Adolfem Hitlerem,
začala se jejich politika mimo jiné soustředit také na německé obyvatelstvo žijící mimo jeho hranice.
K nejpočetnějším německým diasporám patřili obyvatelé pohraničí Československé republiky v oblasti Čech, Moravy a Slezska ( tzv. Sudety) čítající přes 3 miliony osob.
Štvavou a nenávistnou propagandou proti Československu a jeho obyvatelům získávali nacisté prostřednictvím Konrada Henleina a jeho Sudetendeutsche partei čím dál více,
do té doby v poklidu žijících Němců.
Většina z nich kombinaci přehnaných slibů a výhrůžek podlehla a ochotně se na stranu Hitlera přidala.
Ne však zdaleka všichni. Především němečtí sociální demokraté a s nimi komunisté i ostatní antifašisté,
kteří skutečné záměry nacistů prohlédli,
se nejen odmítli podvolit, ale zároveň rozhodli postavit se Hitlerovi na odpor.
V druhé polovině třicátých let tak vznikají ROTE WEHR (Rudé obrany) a tyto dobrovolnické jednotky občas
svádí drobné boje s oddíly Freikorps v oblasti Sudet.
Tato část československých občanů německé národnosti získá takovou důvěru státu, že jsou tyto jednotky čítající několik desítek tisíc tisíc mužů přejmenovány na REPUBLIKANISCHE WEHR ( Republikánská obrana )
a s podporou vlády začleněny do iniciativy VĚRNOST ZA VĚRNOST (zároveň heslo RW) a poté pomocí čs. armády také plně vyzbrojeny a cvičeny.
V krizových zářijových dnech roku 1938 pak Republikanische Wehr svádí po boku čs. armády tuhé boje s jednotkami Freikorps a výrazně pomohou při potlačení sudetoněmeckého povstání. Někteří Němci z RW tak svoji věrnost Československu prokážou svým životem.
Po přijetí podmínek Mnichovské dohody jsou jednotky Republikanische Wehr na příkaz čs. vlády odzbrojeny, muži zatýkáni, posíláni do Německa, kde jsou vyslýcháni, mučeni a odsuzováni. Asi deset tisíc z nich pak končí v koncentračních táborech, kde mnoho z nich najde smrt.
Po porážce Hitlerova nacismu získávají přeživší z nich právo na čs. občanství a vedle desítek tisíc zbylých německých antifašistů se tak na ně dekrety o odsunu Němců nevztahují.
Čest památce každého člověka, který položil život za svobodu Československa a budoucnost všeho lidstva, ať tito lidé byli národnosti jakékoliv..
Michal Hess
© 2024-11)22 MSV INFO